Policijos pareigūnai kvietė atkreipti dėmesį į opų nusikaltimą – prekybą žmonėmis

Data

2022 10 20

Įvertinimas
0
Nuotrauka (1).JPG

Trečiadienį, spalio 18 d., buvo minima Europos Sąjungos kovos su prekyba žmonėmis diena. Šis minėjimas atkreipia dėmesį į vieną skaudžiausių socialinių problemų šiuolaikinėje visuomenėje, kuomet aukomis tampa ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Kauno apskrityje šią dieną policijos pareigūnai siekdami atkreipti visuomenės dėmesį vykdė prevencines akcijas.
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) pareigūnai įvairiuose vietose apskrityje kartu su savanoriais prevencinės akcijos „InfoBANGA“ metu, kurią organizuoja Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis kartu su VšĮ „Ramintoja“,  priminė, jog prekyba žmonėmis – tai žmogaus pirkimas ir pardavimas realiems prekeiviams, kai žmogus yra išnaudojamas nežmoniškomis ar vergiškomis sąlygomis. Prieš nukentėjusius asmenis dažniausiai yra panaudojamos prievartos, grobimo, apgaulės, sukčiavimo formos, piknaudžiaujant padėtimi ar pažeidžiamumu. 
Vienas iš akcijos iniciatorių, Kauno apskr. VPK bendruomenės pareigūnas Darius Joneikis kartu su savanorių iš Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro, Mykolo Riomerio universiteto, Kauno Stepono Dariaus ir Stasio Girėno gimnazijos mokinių pagalba Kauno prekybos centre „Akropolis“ dalino informacija, kaip reikėtų apsaugoti save bei kitus. 
„Kalbėti ir siekti užkardinti prekybos žmonėmis problemą yra itin svarbu. Džiugu, jog šalyje šių nusikalstamų veikų mažėja.  Mažėjančius skaičius lemia suintensyvinta prevencija ir sukurta Nacionalinė asociacija prieš prekybą žmonėmis, kuri suvienijo nevyriausybines ir tarptautines organizacijas, teikiančias pagalbą nukentėjusiems asmenims. Tiesa, praėjusiais metais dėl prekybos žmonėmis buvo pradėti keturi ikiteisminiai tyrimai“, – pridurdamas svarba dalintis informacija teigė policijos pareigūnas D. Joneikis.
Vykdytos prevencinės akcijos metu bendrauta su gyventojais, vykdyta informacinė sklaida, kas yra prekyba žmonėmis, kokie veiksmai būdingi šiai nelegaliai veiklai. Taip pat buvo rodomi vaizdo įrašai, kurie pasakoja nukentėjusių asmenų bei jiems padėjusių darbuotojų istorijas. Ir svarbiausia šios akcijos tikslas įgyvendintas – visuomenei suteikta informacija, kur kreiptis pagalbos nukentėjus. 
Dažnai aukos yra verbuojamos per darbo skelbimų portalus arba asmeniškai. Daugumai nukentėjusių asmenų buvo pažadėtas lengvas darbas užsienyje ir dideli pinigai, tačiau gavo priverstinį, vergišką darbą, kai buvo išnaudojami. Taigi, prekyba žmonėmis apima seksualinį išnaudojimą, vergišką darbą, išnaudojimą nusikaltimams daryti, prekyba organais, priverstines santuokas, elgetavimą, vaikų pornografiją, moterų išnaudojimą surogatinei motinystei. 
Policijos pareigūnai primena, jog reikia ieškoti informacijos internete apie pasiūlymą, įmonę, darbdavį ir įdarbintoją, situaciją darbo rinkoje, oficialius darbo įkainius. Taip pat reikalauti darbo sutarties, susipažinti su joje nurodytomis darbo sąlygomis, palyginti siūlomo darbo įkainius internete, įsitikinti, ar tai, kas siūloma yra realu. Jei vykstama į užsienį ar kitą vietovę, būtina informuoti artimuosius apie įdarbintoją, darbdavį, apie gyvenamąją vietą ir naujus kontaktus. Nukentėjus ar tapus prekybos žmonėmis auka, nedelsiant kreiptis pagalbos į policiją tel. nr. 112 arba nevyriausybines organizacijas 8 800 91119, dirbančias prekybos žmonėmis srityje. Nukentėjus užsienyje, kreiptis į Lietuvos ambasadas, konsulatus.