>
2023-11-23

Mokykla – nepakantumo psichotropinėms medžiagoms zona

„Žalingi įpročiai, kaip rūkymas, psichotropinių medžiagų vartojimas, yra mūsų kasdienybėje. Tenka tik apgailestauti, kad jie skinasi kelią į mokyklas. Turime kurti naują požiūrį į šias problemas – tik tada galėsime pradėti kovoti ir padėti mūsų vaikams“, – kalbėjo Kauno rajono meras Valerijus Makūnas,  į išplėstinį pasitarimą apie narkotikų vartojimo prevenciją pakvietęs įvairių sričių specialistus, ugdymo įstaigų vadovus, policijos atstovus.

Opi problema būdinga ne tik Kauno rajonui, bet ir visai šaliai. Meras įsitikinęs, kad norint su ja kovoti, reikia išsamios situacijos analizės. „Reikia žinoti konkrečius rizikos veiksnius, problemines vietas, tuomet paruošti veiksmų planą su tinkamai parinktomis priemonėmis“, – teigė savivaldybės vadovas.

Garsiai kalbėti apie problemas

Visos Kauno rajono savivaldybės ugdymo įstaigos dalyvauja ir įgyvendina įvairias prevencines programas apie psichotropinių medžiagų vartojimą: rengia seminarus tiek vaikams, tiek jų tėvams, organizuoja vaikų vasaros stovyklas.

Taip pat aktyviai bendradarbiauja su policija. „Esame išskyrę jau ne vieną rizikos zoną prie mokyklų, kur ne pamokų metu būriuojasi daug paauglių. Šiose vietose policija 3-4 kartus per savaitę vykdo stebėseną su dronais. Jiems talkina ir Kauno rajono savivaldybės viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai“, – pasakojo Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius.

Vedėjas užsiminė, kad savivaldybė tęsia programą „Saugi mokykla“, pagal kurią perkamos vaizdo stebėjimo kameros švietimo įstaigoms.

„Gana kalbėti apie pūkuotus dalykus. Neužtenka turėti vaizdo stebėjimo kamerų ir matyti, kad mokinys rūko – reikia garsiai apie tai pasakyti mokytojui, mokyklos vadovui, o jis – vaiko tėvams „matėme jūsų vaiką rūkantį“, – pabrėžė Raudondvario gimnazijos direktorė Vaida Trofimišinienė.

Ji įsitikinus, kad mokykla turi būti nepakantumo zona narkotikams ir rūkalams. „Kad tai pasiektume, turi įsitraukti visa mokyklos bendruomenė. Biologijos mokytojas per pamokas pasakytų, kokią žalą organizmui gali sukelti narkotikai, chemijos – kokia jų sudėtis, fizinio lavinimo mokytojas pastebėjęs rūkantį vaiką ir negalinčiam nubėgti 100 metrų turi paaiškinti, kad oro jam trūksta, nes rūko“, – akcentavo direktorė.

Direktorei antrino ir Juozo Lukšos gimnazijos direktorius Vidmantas Vitkauskas. „Pradėkime nuo savęs. Tiek mokyklų vadovai, tiek mokytojai turi būti reiklūs ir garsiai kalbėti apie problemas, jeigu jas mato. Žinoma, apie mokinių problemas turime pasakyti ir jų tėvams. Dažnas tėvas visą atsakomybę už vaiką palieka mokykloms ir nepripažįsta, kad jo atžala elgiasi netinkamai“, – aiškino V. Vitkauskas.

Direktorius užsiminė, kad gimnazija jau pasitvirtino naują tvarkos aprašą, kaip turėtų elgtis mokykla ir jos darbuotojai, jeigu nustatomas psichotropinių medžiagų turėjimas, vartojimas ir pan.

Tėvų apklausa

Kauno rajono visuomenės sveikatos biuro (KRVSB) direktorius Laurynas Dilys apžvelgė, kokias prevencines priemones per paskutinius mėnesius vykdė jo vadovaujama įstaiga.

VDU Ugnės Karvelis ir Raudondvario gimnazijose atlikti aplinkos paviršių testavimai dėl narkotinių medžiagų. Teigiami mėginiai buvo rasti Akademijoje, VDU Ugnės Karvelis gimnazijoje.

„Rudenį startavome su projektu „Vartokime kiną“. Tai interaktyvus ir novatoriškas būdas spręsti visuomenei aktualią problemą – pakaunės moksleiviai eina į kino seansus–filmų terapiją. Projekte iš viso dalyvaus 1,5 tūkst. moksleivių“, – sakė L. Dilys.

KRVSB direktorius džiaugiasi, kad nusprendė paklausti mokinių tėvų, t.y. vykdė apklausą, kurioje teiravosi, kokiomis temomis tėvams organizuoti mokymus, seminarus.

Apklausoje dalyvavo 1,5 tūkst. Kauno rajono mokinių tėvų, kurie išsakė, kad labiausiai norėtų sulaukti patarimų, kaip padėti vaikams išgyventi su išmaniųjų prietaisų, kaip kalbėti su paaugliu apie psichotropinių medžiagų žalą organizmui, apie lytinį švietimą ir pan. „Atlikę apklausą subūrėme per 2 tūkst. aktyvių tėvų grupę, kurioje dalinsimės jiems naudinga informacija, o jie galės klausti, kad jiems rūpi ir skauda“, – teigė KRVSB direktorius.

Interaktyvias jaunimui prevencines priemonės taiko ir Kauno rajono pedagoginė psichologinė tarnyba.

Lengva gauti

Kauno rajono jaunimą posėdyje atstovavo Raudondvario gimnazijos Kulautuvos skyriaus auklėtinis Matas Šmatauskas. Jis patvirtino, kad psichotropinių medžiagų vartojimas yra labai išplitęs tarp jaunimo.

„Mokinių sąmonė yra labai paveikta dėl vartojamų priemonių, todėl nebeužtenka tik sakyti, kad narkotikai yra blogis, kokią žalą jie daro organizmui. Vaikai bijo rimtų pasekmių – kai pamato, kad policijos pareigūnai kažką pagavo ir už tai gresia atsakomybė“, – aiškino moksleivis.

Matas patvirtino sklandančią informaciją – paaugliui gauti psichotropinių medžiagų yra lengva. „Užteko per programėlę „Snapchat“ įvesti raktažodį alkoholio, narkotikų, cigarečių prekybos taškai ir išmetė 34 lengvai pasiekiamus kontaktus“, – pateikė pavyzdį mokinys.

Kauno rajono policijos komisariato viršininkė Monika Puškovienė patvirtino paauglio žodžius, kad psichotropinių medžiagų vartojimas auga: „praeitą savaitę dėl narkotinių medžiagų turėjimo ir vartojimo Kauno rajone pradėjome 6 ikiteisminius tyrimus ir juose figūruoja nepilnamečiai“.

Viršininkė pasakojo, kaip paaugliai maišo tabaką su įvairiais psichotropiniais skysčiais, kad apsvaigimas būtų stipresnis. „Policija nori aktyviau dirbti kartu su mokyklomis, galime ne tik stebėti švietimo įstaigas dronais, bet ir organizuoti tikrinimus ir mokyklų viduje“, – teigė M. Puškovienė.

Socialinė apklausa

Profesorius, įvairių sociologinių tyrimų autorius Gediminas Merkys įsitikinęs, kad Kauno rajonas turi visus įrankius kovai su šia problema.

„Jūs nuosekliai kuriate aplinkas, kuriose jaunimas gali aktyviai leisti laiką, sportuoti, o ne skirti laiką žalingiems įpročiams. Vykdote daug prevencinių programų, tačiau kad kovotumėte su problema, jūs turite turėti konkrečius duomenis, kur slypi pavojai, kokios yra priežastys“, – teigė mokslininkas.

Be to, G. Merkys įvardijo ir kitą blogybę Lietuvos švietimo įstaigose – norą nematyti blogybių. „Reikia išguiti šį dalyką iš mokyklų“, – pabrėžė jis.

Kauno rajono savivaldybė planuoja vykdyti sociologinį tyrimą apie psichotropinių medžiagų vartojimą, kuriame būtų pateikta analizė ir rekomendacijos kovai su šia problema.

Susitikimo metu buvo nuspręsta mero potvarkiu sudaryti darbo grupę, kuri turės parengti priemonių planą. Taip pat kito posėdžio metu planuojama aptarti Islandijos gerąją praktiką šioje srityje. „Turime kurti ir palaikyti dialogą tarp tyrimų, politikos ir praktikos, sutelkti dėmesį į jaunų žmonių socialinių aplinkų kūrimą ir taip bandyti daryti įtaką jų elgesiui“, – sakė meras.

 

Šaltinis: https://www.krs.lt/savivaldybe/naujienos/mokykla-nepakantumo-psichotropinems-medziagoms-zona/